Психологічна допомога під час військового стану

Євросоюз та МОМ розробили правила безпеки для внутрішньо переміщених осіб

Європейський Союз спільно з Міжнародною організацією з міграції (МОМ), Міністерство соціальної поліики України та (можна додати, що також підтримали) запустили всеукраїнську комунікаційну кампанію, присвячену безпеці внутрішньо переміщених осіб. Станом на кінець квітня таких було 7,7 мільйона. Очевидно, їхня кількість зростатиме.

Мета кампанії - привернути увагу людей до ймовірних ризиків, пов'язаних з переїздом з охоплених війною регіонів, пояснити основні правила безпеки під час пошуку житла, транспорту, роботи. Адже надзвичайна уразливість людей може призводити до різних форм шахрайства та експлуатації, і навіть до випадків торгівлі людьми.

У рамках кампанії розроблено низку інформаційних матеріалів, які допоможуть внутрішньо переміщеним особам уникати цих ризиків. Організатори закликають пам'ятати про 5 маркерів безпеки - правил, яких слід дотримуватися у різних ситуаціях.

Документи. Надавайте документи лише офіційним особам. Заздалегідь зробіть та збережіть копії найважливіших документів, у тому числі онлайн.

Транспорт. Знайте, куди їдете, та повідомте про поїздку рідних чи друзів. Не сідайте в авто до незнайомих чи підозрілих людей. Вишліть рідним чи друзям номер транспортного засобу, яким пересуваєтеся.

Допомога. Приймайте допомогу лише від людей та організацій, що заслуговують на довіру.

Спілкування. Не віддавайте нікому мобільний телефон чи інші засоби зв'язку. Будьте обачними та обережними при спілкуванні з незнайомцями.

Зв'язок. Підтримуйте постійний зв'язок із рідними, друзями, колегами. Повідомляйте про будь-які зміни свого маршруту, місця проживання чи роботи. Домовтеся з ними про кодове слово або фразу, які повідомлять, що ви в небезпеці.

Кампанія має також на меті спонукати внутрішньо переміщених осіб активніше користуватися гарячою лінією з консультування мігрантів 527. На неї можна зателефонувати анонімно та безкоштовно з мобільного телефону в Україні. Гаряча лінія працює щодня з 8:00 до 20:00.

Довідкова інформація

Протягом травня інформаційні матеріали кампанії у вигляді відеороликів, постерів та інфографіки буде розповсюджено в національних медіа, соціальних мережах, а також на носіях зовнішньої реклами.

Завантажити матеріали кампанії можна тут

Всю важливу інформацію про активності в межах комунікаційної кампанії буде зібрано на платформі сайту TSN.ua. Стежте також за соцмережами за хештегами #StandWithUkraine, #stoptrafficking та #527передусім.Первинна психологічна допомога під час війни: правила й принципи

Дорослі та діти, які перебувають у гострому стресовому стані, потребують зовнішньої підтримки.

Гострота стресової реакції залежить від:

ступеня залученості - дитина стежила за воєнними подіями по телевізору чи перебувала в їхньому епіцентрі - постраждала сама або її рідні, знайомі;

індивідуальних особливостей - вразливість, вміння опанувати себе;

попереднього травмівного досвіду - дитина була жертвою або свідком стресогенної події, втратила близьких тощо.

Дорослий, який надає дитині первинну психологічну допомогу (ППД), повинен спиратися на три оперативні принципи - дивитися, слухати, спрямовувати.

Крім цього, він має керуватися правилами:

невідкладності - надавати допомогу якнайшвидше: що більше часу мине після травмування, то ймовірніше, що у дитини виникне посттравматичний стресовий розлад (ПТСР);

наближеності до місця подій - надавати допомогу безпосередньо на місці або у звичній обстановці й соціальному оточенні - у будинку, лікарні чи сховищі, тобто там, де сім'я та дитина перебуває одразу після події;

очікування, що нормальний стан відновиться, - підтримувати впевненість потерпілих у тому, що все нормалізується;

єдності психологічного впливу - надавати допомогу має одна й та сама людина відповідно до уніфікованої процедури психологічної допомоги;

простоти психологічного впливу - відвести дитину від джерела травми, дати їй змогу вмитися, поїсти й відпочити у безпечному місці, а за бажанням - виговоритися.

Дихальні техніки проти тривоги й панічних атак

Як надати первинну психологічну допомогу дитині під час війни?

 • Запевніть дитину в тому, що ставитеся до її переживань серйозно та знайомі з дітьми, які зазнали таких самих випробувань: «Я знаю одного сміливого хлопчика, який пережив таку саму ситуацію».
 • Створюйте атмосферу безпеки - обіймайте дитину якомога частіше, розмовляйте та грайте з нею.
 • Переглядайте разом із дитиною «позитивні» фотографії чи зображення - так зможете звернутися до приємних образів із минулого, послабити неприємні спогади.
 • Спрямовуйте розмову про воєнні події в інший напрям - переходьте від опису деталей до опису почуттів: спонукайте дитину описувати не деталі події, а її почуття.
 • Допомагайте вибудувати життєву перспективу - визначити конкретні цілі та окреслити конкретні терміни.
 • Повторюйте, що відчувати безпорадність, страх, гнів - нормально. Підвищуйте самооцінку дитини - частіше хваліть її за хороші вчинки.
 • Грайте в ігри з піском, водою чи глиною - взаємодія з такими матеріалами дасть дитині змогу виразити переживання за допомогою образів. Не дозволяйте потурати вами - не виконуйте будь-які бажання дитини з жалю до неї.

Поради батькам та педагогам: допомога дітям у ситуації стресу.

У дітей наразі є вагомі причини переживати занепокоєння.

У тривожних дітей у два-чотири рази більша ймовірність розвитку депресії. Симптоми стресу проявляються у дітей вже у віці від трьох років. Для врегулювання тривожності дітей можливо використовувати стратегію TALK від Мішель Бурби. Кожна частина цієї стратегії починається з літери слова:

Т - Налаштуйтеся на емоційний стан вашої дитини. Уважно спостерігайте за дитиною і подивіться, як вона справляється зі стресом.

Наприклад: чи боїться він залишитися на самоті чи перебувати в темних чи закритих місцях, мати труднощі з концентрацією уваги чи надмірно дратівлива, чи боязко реагує на будь-які раптові звуки, повертається до моделей поведінки, які раніше переросли, поводить себе добре чи істерить, бачить кошмари, тощо?

А - Забезпечте безпеку.

Першочерговим завданням є запевнити дитину, що їй нічого не загрожує.

Наголошуйте своїй дитині на тому, що люди вживають заходів, щоб зберегти нашу країну в безпеці та допомогти тим, хто постраждав: поліцейські, медики, військові, пожежники. Обійміть, слухайте і будьте поруч.

L - Слухайте дитину.

Діти повинні знати, що це нормально ділитися своїми почуттями з вами, і що це нормально - засмучуватися. Підтримуйте постійний діалог зі своєю дитиною. Вам не потрібно пояснювати більше, ніж він готовий почути, або використовувати графічні описи. Найважливіше - це дати дитині зрозуміти, що ви готові слухати.

K - Розпаліть надію і зробіть щось позитивне.

Один із найкращих способів зменшити почуття тривоги та безнадійності - допомогти дітям знайти активні способи розвіяти свої страхи.

Це також дає можливість дітям усвідомити, що вони можуть змінити ситуацію у світі, який може здатися страшним і небезпечним. Наприклад, допоможіть своїй дитині малювати, писати або надсилати електронні листи, щоб висловити подяку військовим.

Виділіть час для сімейних розваг

Під час стресу ваша дитина повинна відчувати, що її обіймає її сім'я. Ось чому гарна ідея приділяти багато часу спільним заняттям - це допомагає їй відчувати себе в безпеці та посилає повідомлення "ми всі в цьому разом".

Знайдіть заняття для зняття напруги, якими може займатися вся сім'я разом. Наприклад, гуляйте чи катайтеся на велосипеді, слухайте заспокійливу музику чи дивіться смішні відео з котиками на ютубі.

Додаткова інформація про підтримку дітей в телеграм-каналі «Підтримай дитину» https://t.me/s/pidtrumaidutuny

Правила збереження "психологічної стійкості" дитини:

✅ Слухати "старшого" - вчителя, батька, маму.

✅ Не сперечатися, слідувати за тим, хто відповідальний за безпеку зараз.

✅ Домовитися з рідними про зв'язок на випадок втрати мобільного зв'язку, де зустрічатися, де можна переховуватися.

Зараз будуть доречні:

 • обійми;
 • гумор;
 • рутинні справи (сумісні);
 • квадратне дихання (вдихаємо - затримка дихання - видихаємо - затримка дихання);
 • комп'ютерні ігри;
 • пиття теплих (не холодних, не гарячих) напоїв;

 • розповідання казок, історій, читання дітям вголос;
 • мультики, серіали;
 • смачна їжа.

Психологічні вправи для зниження стресу

Таємний таппінг

 • Робочою областю для цієї вправи є останні фаланги пальців на правій та лівій руках.
 • По черзі натискайте на подушечки кожного пальця, поки не відчуєте, що заспокоїлися.

Метелик

 • Схрестіть долоні, зачепившись великими пальцями - це нагадуватиме метелика.
 • Прикладіть долоні до грудей та по черзі легенько й ритмічно пристукуйте по ключиці.
 • Через внутрішні вібрації ви будете чути звуки, як гучне серцебиття - це заспокоюватиме вас.
 • Продовжуйте цю вправу, поки не відчуєте, що дихання вирівнялося.

Протитривожне дихання

Ця техніка - з групи дихальних вправ.

Для її виконання вам знадобиться будь-який квадратний чи прямокутний предмет, який ви бачите перед собою (двері, стіна, будинок тощо).

 • Супроводжуйте поглядом з першого кута до другого (на рахунок "1"), з другого до третього (на рахунок "2"), з третього до четвертого (на рахунок "3"), з четвертого назад до першого (на рахунок "4") - і так по колу.
 • На рахунок "1" почніть вдих, продовжуйте вдихати повітря через ніс до рахунку "4".
 • Потім знову на рахунок "1" почніть видихати до "4".

Цю вправу варто робити під час сильної тривоги. При помірній тривозі її варто робити 2-3 рази на день.

Безпечне місце

 • Заплющіть очі та детально уявіть собі безпечне місце, де вам буде комфортно і затишно.
 • Спробуйте почути звуки, які лунають звідти, запахи тощо.

Однак її можна виконувати тільки тоді, коли ви перебуваєте у відносній безпеці.

Сканування тіла

 • Зосередьтеся на кожній клітинці свого тіла, починаючи від маківки і до п'ят.
 • Заплющіть очі, завчасно переконавшись у власній безпеці.
 • Спробуйте відчути своє чоло, очі, ніс, губи, підборіддя, шию.
 • Відчуйте свої плечі та сильні руки, спостерігайте за тим, як ваші легені самостійно дихають і ваша грудна клітка піднімається та опускається.
 • Продовжуйте так до самого низу.

Додаткові матеріали самодопомоги

В україномовному додатку для медитацій Svitlo відкрили безкоштовний доступ до усіх матеріалів психологічної самодопомоги: аудіовправ для зниження стресу, тривоги, майндфулнес-медитацій тощо. Щоб отримати доступ, слід завантажити додаток, зайти на сторінку «Мій профіль» і внизу ввести код slavaUA! «Після того, як ви введете код, вас викине з додатку. Слід просто зайти ще раз», - інформує співавторка додатку Надія Рогозіна.

Безкоштовні книжки, зокрема й з психології

Yakaboo відкриває безкоштовний доступ до читання та слухання книжок у мобільному додатку для усіх українців. Для користувачів AppStore, які раніше вже оформили підписку на додаток, оплату скасували автоматично. А користувачі Google Play можуть сплатити підписку за ціною 2 грн/місяць або скасувати її й користуватися додатком безкоштовно.

Аудіопрактики та медитації

Українські психологи та вчителі з медитації записали ряд корисних аудіопрактик тривалістю 1-18 хвилин для різних складних психологічних станів та ситуацій. Наприклад, є практики «Зняття стресу у бомбосховищі», «Медитація у період невизначеності», «Підтримка для тих, хто опинився за кордоном». Прослухати їх можна на сайті ініціативи «Волонтерська психологічна допомога» або в додатку Mindist (iOS, Android).

Телеграм-канал «Марафон медоїда»

В цьому каналі щодня публікують прості завдання, які допоможуть українцям запобігти вигоранню. Цей стан, на думку експертів, найбільше загрожує зараз волонтерам всіх мастей та команді інформаційних військ, які не шкодують своїх сил; переміщеним особам, яких часто мучить відчуття провини, та всім, хто залишився у містах і намагається продовжувати жити й працювати.

Додаток «Емоційний інтелект. EQ»

Наразі користування цим додатком повністю безкоштовне для українців. За допомогою інформаційних матеріалів, інтерактивних шкал, трекерів та вправ програми можна знижувати рівень тривоги та стресу, визначати свої емоції та почуття, змінювати свої психічні стани, покращувати свій емоційний фон. Завантажити застосунок можна в Google Play та AppStore.

Кризова психологічна підтримка на державному рівні

Рекомендуємо звернути увагу на групи та чати психологічної підтримки в період військових дій.

Безкоштовну допомогу усім, хто її потребує, готові надавати сертифіковані спеціалісти психологічних служб Центру психологічного консультування і травмо терапії Open Doors («Відкриті двері»), які мають досвід роботи з учасниками збройних конфліктів та навчені за американським стандартом.

Як отримати допомогу: зайти в чат-бот за посиланням та залишити свою заявку та контактну інформацію.

«Психологічна допомога українцям під час війни».

Психотерапевти-практики створили цю групу в телеграмі для безкоштовної психологічної допомоги українцям, які відчули на собі всі жахіття війни в Україні. Консультації можуть відбуватися як у форматі відео / телефонної розмови, так і (зважаючи на ситуацію) в текстовому листуванні або навіть через базові рекомендації безпосередньо в групі.

Як отримати допомогу: додатися в групу, написати «Потрібна консультація» та за можливості коротко викласти суть проблеми - це допоможе якнайкраще підібрати спеціаліста, який вам відповість.

Чат колективної підтримки та чат-бот «Як ти?»

На шостий день війни чат «Як ти?» запустив психотерапевт, засновник онлайн-платформи психотерапії «Тритфілд» Ілля Полудьонний.

Як отримати допомогу: команда «Тритфілд» також надає професійну психологічну підтримку. Щоб скористатися, залиште заявку в чат-боті.

«Кризова порадня»

На базі Українського Католицького Університету стартувала робота Кризової Порадні. Психологічна допомога надається безкоштовно та онлайн - через дзвінки та повідомлення в телеграмі. Порадня працює з 9:00 до 23:00.

Як отримати допомогу: Пишіть чи телефонуйте в телеграмі:+380965807688@poradnya1
+380500732903@poradnya2
+380965814896@poradnya3
+380934347701@poradnya4
+380958744062@poradnya5

Психологічна допомога дітям

Окремо психологічну допомогу пропонують маленьким українцям, які стали свідками бойових дій та отримали сильну психоемоційну травму. Фонд «Маша», заснований телеведучою Машою Єфросиніною, спільно з центром нейропсихології «Рівновага» готові надавати таким діткам безкоштовні онлайн-консультації фахівців.

Як отримати допомогу: мамам, які помітили зміни в поведінці дітей, потрібно заповнити електронну форму.

Онлайн-групи
Група емоційної підтримки

У вівторок, четвер та суботу з 17.00 до 18.00 всі охочі можуть долучитися до конференції Zoom, де спеціалісти ВГО «Арттерапевтична асоціація» модеруватимуть групу емоційної підтримки.
Ідентифікатор конференції: 841 3920 1725
Код доступу: 057780

Онлайн-ефіри практик «Дихай»

В цьому телеграм-каналі пропонують долучатися до онлайн-ефірів дихальних й інших фізичних практик для зняття напруги і стресу.

Група з психологічної допомоги та підтримки

Асоціація психологів України пропонує кожного дня з 14.00 до 15.30 долучатися до безкоштовних онлайн-груп з психологічної допомоги та підтримки. Важливі умови: безпечне місце та можливість увімкнути камери. Вхід - за посиланням.

Глинський ліцей - ЗЗСО І-ІІІ ступенів
Створено за допомогою Webnode Файли cookie
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати